Тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу бойынша мамандарды даярлау орталығы

22.12.2022

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 11 қарашада № 975 бұйрығымен институтта тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу бойынша мамандарды даярлау орталығы құрылды.

Орталық қызметкерлері

Орталық бастығы педагогика ғылымдарының кандидаты полиция полковнигі

Саттарова Альфия Фаритовна

Аға оқытушы-әдіскері полиция подполковнигі

Байманова Алтынзат Мурзабековна

Оқытушы-әдіскері заң ғылымдарының магистрі полиция майоры

Куашова Зарина Мусаевна

Оқытушы-әдіскері полиция лейтенанты

Айболатқызы М.

Орталық қызметінің негізгі бағыттарының ішінде: оқу-әдістемелік, ғылыми-зерттеу және тәрбие.

Қазақстан Республикасы ІІМ бұйрығына сәйкес Орталықта учаскелік полиция инспекторларын, ювеналдық полиция қызметкерлерін және әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау бөлімшелерін оқыту ұйымдастырылады.

Орталықтың оқу-әдістемелік жұмысының міндеттері білім алушылардың бағдарламалар бойынша теориялық білімдерін кеңейту және тереңдету; құқыққа қарсы іс-қимыл фактілеріне жедел және сауатты әрекет етудің, құқықтық-тәрбиелік психологиялық әсер етудің арнайы дағдылары мен дағдыларын дамыту; құқыққа қайшы іс-әрекеттер жасауға, отбасылық-тұрмыстық қатынастар саласындағы зорлық-зомбылықтың кез келген түріне жол бермеу туралы сенімге тәрбиелеу; зорлық-зомбылық құрбандарына көмек көрсетуге және оларға жәрдемдесуге ұмтылу болып табылады. құқық бұзушыларды жауапқа тарту.

Сабақтар онлайн және офлайн форматта өткізіледі.

Орталықта сабақтарды институт кафедраларының бастықтары, олардың орынбасарлары, профессорлар мен доценттер өткізеді. Сабақтардың жекелеген түрлерін өткізу үшін Қазақстан Республикасы ІІМ Ақтөбе заң институтының басшылығы тартылады.М. Бөкенбаева, Қазақстан Республикасы ІІМ комитеттері мен департаменттерінің басшылары, сондай-ақ ведомстволық және өзге де жоғары оқу орындарының жетекші ғалымдары, ғылыми-педагогикалық қызметкерлері, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдардың басшы құрамының өкілдері, құқық қорғау органдарының ардагерлері, тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу саласындағы мамандар, сондай-ақ республика заңнамасында көзделген шарттар мен тәртіппен шетелдік сарапшылар.

Білім алушылардың білімін тексеру мақсатында тестілеу ұйымдастырылады. Оқуды аяқтағаннан кейін білімнің “Шығыс бақылауынан” сәтті өткендерге сертификаттар беріледі.

Орталық сонымен қатар ғылыми-зерттеу жұмыстарымен айналысады.

Ғылыми-зерттеу қызметінің тақырыптары                            Профилактика бытового насилия: правовые и организационно-тактические аспекты» (2020 ж.)»«Совершенствование деятельности местной полицейской службы по профилактике правонарушений» (2021 ж.) «Профилактика противоправных действий против половой неприкосновенности несовершеннолетних: правовой и психолого-педагогический аспекты»     (2022 ж.) «Профилактика школьного буллинга» (2023 ж.).

Орталық қызметкерлерімен 7 оқу құралы дайындалды

«Профилактика бытового насилия в деятельности участковых инспекторов полиции: психолого-педагогический аспект» (Саттарова А.Ф., 2021 ж.)

«Викторина «7Я» (Саттарова А.Ф., 2021 ж.)

Профилактика противоправных действий против половой неприкосновенности несовершеннолетних: правовой и психолого-педагогический аспекты» (Саттарова А.Ф., 2022 ж.)

«Понятие и особенности личности педофила» (Байманова А.М., 2022 ж.)

«Профилактика насилия в семье» (Каракушев С.И., Саттарова А.Ф., Айтуарова А.Б., Алимпиев А.А., Жубандыкова Л.А.)

«Проблемно-ориентированный подход к организации работы ювенальной полиции по профилактике школьного буллинга» (Саттарова А.Ф., 2023 ж.)

«Настольная игра «МВД – Мы Ваши Друзья»/«ІІО –  бІз сІздерге дОспыз» (Саттарова А.Ф., 2023 ж.)

Орталық тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу және әйелдер мен балаларды зорлық-зомбылықтың барлық түрлерінен қорғау саласындағы ҚР заңнамасын жетілдіру үшін ұсыныстар әзірлейді және енгізеді.

Орталық қызметкерлері ғылыми семинарлар, дөңгелек үстелдер мен конференциялар өткізуді ұйымдастырады және қатысады.

Тәрбие жұмысын жүзеге асыру шеңберінде Орталық келесі іс-шараларды ұйымдастырады:

Жыл сайын «Зорлық-зомбылыққа қарсы 16 күн» республикалық акциясына қатысады

Азаматтарды құқықтық тәрбиелеуді жүзеге асырады